Znajdujące się na ciele psa pchły to ważny problem, którego z pewnością nie można bagatelizować i należy podjąć zdecydowane kroki, aby pozbyć się niechcianych intruzów. W walce z pchłami nie zapominajmy o tym, aby zadbać również o czystość naszego mieszkania czy domu.
Spis treści:
6.1. Trociny cedrowe
6.2. Ziemia okrzemkowa
6.3. Domowa obroża
Jak wyglądają pchły?
Rozpoznanie owada atakującego nasze pupile nie powinno być trudnym zadaniem. Dorosła postać pchły ma około 1-6 mm, więc możemy zobaczyć ją gołym okiem. Zazwyczaj jest barwy brązowej lub czerwonobrązowej. Posiada sześć odnóży, porusza się szybko i potrafi skakać na wysokość nawet pół metra, co oznacza, że potrafi wznieść się na wysokość 1200 razy wyższą niż wynosi długość jej ciała.
Psie pchły - cykl rozwoju
Jak przebiega cykl rozwojowy pchły? Samica pchły w ciągu jednego dnia jest w stanie złożyć nawet 50 jaj. Pchła psia żywi się krwią przez dwa lub trzy dni. Potrafi wyssać blisko 15 razy więcej krwi niż sama waży. Jaja pcheł znajdywane są nie tylko na ciele swojego żywiciela, lecz również na podłodze, na dywanach, w szczelinach, psich legowiskach czy w łóżkach. Larwy pchły psiej żywią się materią organiczną np. naskórkiem czy odchodami dorosłych pcheł zawierającymi krew. Po kolejnych czterech do ośmiu dni larwy pcheł zmieniają się w poczwarki. Co ciekawe poczwarki pcheł mogą w ciepłych i wilgotnych miejscach przetrwać wyjątkowo długo, bo nawet do dwóch lat. Pchły gdy są gotowe, wyczuwają wibracje np. w postaci przechodzącego psa lub kota i opuszczają poczwarki wskakując na swojego żywiciela.
Czy Twój pies ma pchły?
Jednym z najprostszych sposobów, aby to sprawdzić będzie przeczesanie sierści psa, zwłaszcza w okolicach brzucha, uszu, nasady ogona czy pleców, gdzie pchły atakują psy najczęściej. Następnie postaraj się nieczystości z grzebienia umieścić na nawilżony wodą ręczniku papierowym. Obecność pcheł stwierdzisz, jeśli na ręczniku zobaczysz czerwone lub czerwono-brązowe plamki (odchody pcheł). Dzieje się tak, ponieważ pchły żyjąc na psie oddają kał, który zawiera m.in. jego krew.
Objawy inwazji pcheł
Obserwując nieustannie drapiącego się psa, z pewnością powinniśmy zweryfikować to, czy nasz pupil ma pchły. Drapanie się będzie jednym z objawów wystąpienia APZS, czyli Alergicznego Pchlego Zapalenia Skóry. Do pozostałych objawów jakie mogą wystąpić należą m.in.: utrata sierści, wypryski, zmiany skórne. Atak pcheł może również sprawić, że pies będzie gryzł zaatakowane przez pasożyty miejsce na swoim ciele, co niestety doprowadzić może do groźnej infekcji. Czasem zwierzęta, które nie są uczulone na pchlą ślinę nie będą się drapać, lecz nie będzie to wyznacznikiem tego, że na pewno są wolne od tych pasożytów.
Mój pies ma pchły - co robić?
Jeśli u psa stwierdzono pchły należy działać kompleksowo. Nie wystarczy tylko zadbać o swoje wszystkie zwierzęta domowe, lecz również konieczne jest dokładne czyszczenie miejsc, w których przebywają czworonogi. W przypadku inwazji pcheł u Twojego psa lub kota warto zacząć od dokładnego wykąpania psa przy wykorzystaniu szamponu przeciw pchłom. Dorosłe pchły psie zostaną w ten sposób zlikwidowane. Jednak, aby pozbyć się na skórze psa larw czy jajeczek, należy skorzystać z dostępnych w sklepach zoologicznych preparatów zwalczających pchły. Odradzamy korzystanie ze środków dostępnych w supermarketach, ponieważ z reguły okazują się mało skuteczne. Dostępne w sprzedaży preparaty likwidują zarówno pchły znajdujące się na Twoim pupilu, ale również niszczą larwy, które będą w najbliższym jego otoczeniu. Przed użyciem jakichkolwiek środków warto dokładnie zapoznać się z treścią etykiety na produkcie i w razie wątpliwości zaczerpnąć rady lekarza weterynarii. Z reguły preparaty przeciw pchłom pozostają skuteczne około 10-12 tygodni. Aby uchronić się od problemu pcheł możesz również zastosować specjalne obroże zawierające środki odstraszające niechciane pasożyty.
Zaplanuj dokładne sprzątanie
Po odpowiednim zaopiekowaniu się o swoim czworonogiem, pozostaje kwestia zadbania o czyszczenie wszystkich miejsc, w których często przebywa (nie zapominajmy o samochodzie). Musimy pamiętać by wytępić pchły, które mogą znajdować się w drobnych szczelinach w podłodze, przy listwach podłogowych czy w okolicach legowiska psa. Mnóstwo larw pcheł czai się zazwyczaj w dywanach, zwłaszcza tych z długim włosem, w kanapach czy na łóżkach. Pamiętanie o regularnym odkurzaniu i myciu podłóg w naszym domu czy mieszkaniu to podstawa. Jaja czy poczwarki pcheł znajdujące się w worku odkurzacza należy wyrzucić lub jeżeli nie chcemy tego robić po każdym odkurzaniu, włożyć do niego specjalny środek przeciwko pchłom. Po sprzątaniu możesz również skorzystać ze środków zawierających np. permetrynę czy metopren. Uwaga! Są to silne środki chemiczne, których skuteczność może sięgać nawet kilku miesięcy. Pamiętaj, aby po ich użyciu dokładnie przewietrzyć wszystkie pomieszczenia, stosować się do wszystkich zaleceń producenta, a także w razie konieczności skonsultować się z lekarzem weterynarii. Zaplanujmy również regularne pranie legowiska i kocyków naszego czworonoga w wysokiej temperaturze, a także czyszczenie jego zabawek. Tych, których nie da się wyprać, w przypadku inwazji pcheł należy wyrzucić.
Domowe sposoby na walkę przeciw pchłom
Chcąc wytępić pasożyty zawsze możesz wykorzystać jedną z prostych metod, do których nie będziesz musieć sięgać po specjalistyczne preparaty odstraszające pchły. Oczywiście przed zastosowaniem domowych metod, najlepiej je skonsultować z lekarzem weterynarii i wybrać te, które będą najodpowiedniejsze dla Twojego pupila.
Trociny cedrowe
Pchły nie przepadają za zapachem cedru. Możesz więc rozsypać trociny w swoim mieszkaniu np. pod meblami, pod łóżkiem czy kanapą. Jeśli nie chcesz stosować trocin, dobrym rozwiązaniem może okazać się olejek cedrowy, który rozpuszczając z wodą możesz stosować jako spray do zastosowania w miejscach, w których regularnie pojawia się Twój pies.
Ziemia okrzemkowa
To naturalny proszek, który możesz zastosować nie martwiąc się o zdrowie innych domowników czy zwierząt. Co ważne będzie bardzo skuteczny w walce z pchłami. Pamiętaj, aby korzystać z ziemi okrzemkowej spożywczej. Rozprowadź ziemię okrzemkową na dywanie czy na podłodze, starając się szczelnie wypełnić wszelkie szczeliny. Po około 24 godzinach możesz odkurzyć mieszkanie odkurzaczem.
Domowa obroża
Banalnym sposobem odstraszającym pchły mogą okazać się obroże wykonane własnoręcznie. Może nie będą tak długo skuteczne jak te specjalistyczne sprzedawane w sklepach zoologicznych, lecz z pewnością będą tańsze. Jak wykonać prostą, domową obrożę? Wystarczy, że chustę lub bandanę nasączysz naturalnym olejkiem lawendowym, czosnkowym, cedrowym czy tymiankowym. Pchły nienawidzą silnych, aromatycznych zapachów.
Źródło:
G. Meadows, E. Flint, Pies. Poradnik opiekuna, Wyd. RM, Warszawa 2012.
https://dogtime.com/dog-health/flea-tick/59695-prevent-flea-bites-dogs#6