top of page
Zdjęcie autoraRedakcja

Karmienie kotów - podstawy

Żywienie kotów domowych to jedna z najważniejszych części opieki nad tymi wspaniałymi stworzeniami. Każdy właściciel kota powinien stosować się do kilku podstawowych zasad dotyczących karmienia naszych czworonożnych członków rodzin. Przygotowaliśmy dla Was wskazówki, dzięki którym lepiej poznacie potrzeby żywieniowe Waszych pupili.




Co powinien jeść kot?


Jak wszyscy dobrze wiemy, koty to urodzeni mięsożercy, dlatego dieta kota powinna zawierać spore ilości białka pochodzenia mięsnego, które jest niezbędne do ich prawidłowego rozwoju. Podczas swoich zakupów staraj się szukać karm dla kotów zawierających źródła wysokiej jakości białka zwierzęcego, a także odpowiednio zbilansowanych tak, aby zaspokoić potrzeby żywieniowe Twojego kota.


Co oznacza dobrze zbilansowana dieta? Tego typu dieta jest najodpowiedniejsza dla kotów i zawiera białko, tłuszcz, węglowodany, witaminy oraz minerały. Koty wymagają dużej ilości białka zwierzęcego, więc wybierz karmę dla kotów, w której mięso jest pierwszym składnikiem.



Ustal harmonogram karmienia kociąt


Tak naprawdę większość kotów powinna zadowolić się dwoma posiłkami dziennie. Oczywiście niektóre z nich są łakomczuchami i jeśli tylko będą miały okazję to będą jeść przez cały dzień. W takim przypadku od opiekunów kotów wymaga się opracowania harmonogramu karmienia swojego pupila, który będzie odpowiednio zbilansowany i dostosowany do potrzeb konkretnego zwierzaka. Ważne - bez względu na różne sytuacje, które mogą się pojawić, trzymaj się harmonogramu i zasad jakie ustaliliście.


Monitoruj wagę kota


W przypadku gdy Twój koci przyjaciel to łasuch koniecznie kontroluj jego masę ciała. Przekarmianie może negatywnie odbić się na zdrowiu Twojego pupila. Najczęstszymi problemami zdrowotnymi występującymi u kotów dotkniętych otyłością są zwyrodnienia stawów, choroby serca czy wątroby. Monitoruj zatem wagę kota i w razie potrzeby dostosuj ilość przyjmowanego pokarmu.



Czego nie podawać kotu?


Staraj się unikać karmienia kota ludzkim jedzeniem. Ważne jest, aby zmotywować pozostałych członków rodziny do tego postanowienia. Inaczej Twój wysiłek może pójść na marne. Oczywiście karmienie kota "ze stołu" może być kuszące, jednak wiele ludzkich pokarmów może być dla kotów toksycznych. Trzymaj się karmy dla kotów i przysmaków dla kotów.



Stosuj podawanie mokrej karmy


Twój kot do prawidłowego rozwoju potrzebuje karmy zawierającej białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy i minerały. Dobierz odpowiednią dietę dla Twojego kota stosując naprzemiennie karmę morką i suchą. Po jakimś czasie zobaczysz jakie smaki najbardziej odpowiadają Twojemu pupilowi. Karmienie kota suchą karmą nie jest najlepszym pomysłem. Oparcie diety czworonoga wyłącznie na tym rodzaju karmy może nie dostarczać mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Stosowanie mokrej karmy pozwoli odpowiednio nawodnić organizm Twojego kota. Będą one odpowiednim wyborem dla kotów z problemami z uzębieniem, czy dla tych najbardziej wybrednych z uwagi na intensywność zapachu.


Żywienie kotów - pozostałe porady


Stosuj się do wytycznych żywieniowych na opakowaniach karm, które są przygotowywane przez specjalistów. Opakowania często zawierają cenne wskazówki ile karmy stosować w zależności od wagi i wieku kota. Postępuj zgodnie z tymi poradami, aby upewnić się, że Twój kot otrzymuje odpowiednią ilość pokarmu.


Przygotuj w oparciu o wiedzę o swoim kocie odpowiednią ilość pokarmu, jakiej potrzebuje Twój pupil. Wymaga to oczywiście analizy kilku czynników takich jak: wiek kota, jego waga czy poziom codziennej aktywności. Jeżeli masz z tym problem lekarz weterynarii może pomóc w ustaleniu odpowiedniej ilości pokarmu dla Twojego kota.


Bardzo ważna w kamieniu kota jest konsekwencja. Trzymaj się tego samego rodzaju karmy. Unikaj nagłych zmian diety. Mogą one powodować zaburzenia trawienia u kotów. Jeśli musisz przejść na nowy rodzaj karmy dla kotów, rób to stopniowo w ciągu kilku dni.



Zapewnij swojemu czworonożnemu przyjacielowi dostęp do świeżej wody. Koty bardzo tego potrzebują. Upewnij się, że miska na wodę dla kota jest czysta i napełniona świeżą wodą.


Zastanawiając się nad wyborem karmy weź pod uwagę wiek i stan zdrowia swojego kota: kocięta, koty dorosłe i koty starsze mają różne potrzeby żywieniowe. Koty z pewnymi schorzeniami mogą również wymagać specjalnej diety. Skonsultuj się z lekarzem weterynarii, aby upewnić się, że Twój kot otrzymuje odpowiednią karmę w zależności od wieku i stanu zdrowia.


Zawsze staraj się ograniczać podawanie przysmaków swojemu kotu. Powinny one stanowić wyłącznie niewielki procent codziennej diety Twojego czworonoga. Powinni o tym wiedzieć również pozostali członkowie rodziny. Staraj się kupować tylko niskokaloryczne przysmaki z wysokiej jakości składników.


Kliknij by zobaczyć więcej naszych tekstów.


Źródło:

https://www.aspca.org/pet-care/cat-care/cat-nutrition-tips

bottom of page