top of page
Zdjęcie autoraRedakcja

Jakie owoce może jeść pies?

Czy psy powinny jeść owoce? Oczywiście, że tak. Dostarczają one bowiem wiele cennych witamin, które są niezbędne w prawidłowym rozwoju psa. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie owoce możemy podać naszemu pupilowi. Ważny jest również umiar w karmieniu psa owocami, które muszą stanowić wyłącznie dodatek do jego posiłków. Nie zapominajmy o tym, że zdrowa dieta psa powinna bazować na dobrej jakości produktach mięsnych.


Owoce będą dobrym pomysłem na pożywną przekąskę

Spis treści:


Powody, dla których warto włączyć owoce do diety psa


Owoce są dla psa źródłem witamin, minerałów i przeciwutleniaczy korzystnie oddziałujących na stan jego zdrowia oraz dobrego samopoczucia. Znaczna część owoców zawiera błonnik wspomagający trawienie i układ pokarmowy. Owoce cechują się zawartością dużej ilości wody. Arbuzy i jagody świetnie nawodnią organizm psa, zwłaszcza podczas upałów i w czasie wzmożonej aktywności fizycznej np. podczas treningu na świeżym powietrzu. Możesz również poczęstować psa owocami, jako zdrową alternatywą wobec przetworzonych i wysokokalorycznych smakołyków. W ten sposób będziesz nagradzać psa i jednocześnie uzyskasz wpływ na jego zdrowie oraz kontrolę jego wagi.


Jabłka to smaczny przysmak lubiany nie tylko przez ludzi

Nie jest też niespodzianką to, że owoce są bogate w przeciwutleniacze, których zadaniem jest zwalczanie wolnych rodników oraz wsparcie układu odpornościowego. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko wystąpienia niektórych chorób u naszych czworonogów, tym samym przyczyniając się do poprawy ogólnego stanu ich zdrowia.


Lista owoców, które może jeść pies


Skoro wiemy, jak owoce mogą pozytywnie wpływać na kondycję naszego psa, dowiedzmy się które z nich możemy bezpiecznie podawać psu, oczywiście zachowując zdrowy umiar:

  • Jabłka i gruszki - przed podaniem koniecznie usuń gniazdo nasienne (pestki są toksyczne). Pokrój owoce na mniejsze kawałki. Jabłka dostarczą Twojemu pupilowi witamin A i C, oraz błonnika. Gruszki są źródłem magnezu, żelaza czy witamin z grupy B.

  • Jagody, maliny, jeżyny - zarówno świeże jak i mrożone będą smaczną i zdrową przekąską, pełną cennych przeciwutleniaczy.

  • Truskawki - jeśli chcesz dostarczyć psu witamin, błonnika i przeciwutleniaczy, podaj mu truskawki. Owoce te pokrój przed podaniem na mniejsze kawałki.

  • Banany - podając je pupilowi obierz ze skórki i pokrój na małe kawałki. Banany to bogactwo potasu stanowiącego zdrowy zastrzyk energii dla psa.

  • Arbuz - koniecznie usuń najpierw skórkę i pestki. Podawaj psu mniejsze kawałki łatwe do przeżuwania. Owoc ten doskonale nadaje się do nawadniania i będzie idealną przekąską w upalne dni.

  • Ananas - przed podaniem usuń skórkę. Ananas to bogactwo witamin, minerałów i błonnika. Ponadto zawiera bromelainę, enzym ułatwiający psom wchłanianie białek.

  • Mango - przed podaniem usuń pestkę i skórkę. Mango jest źródłem witamin C, E, A i B6, oraz potasu. Z uwagi na dużą zawartość cukru należy podawać w niewielkich ilościach.

  • Brzoskwinie i nektarynki - przed podaniem usuń pestkę. Owoce te dostarczą psu witaminę A i błonnik.

  • Żurawina - należy podawać z umiarem, gdyż zbyt duża ilość żurawiny może doprowadzić u zwierzaka do rozstroju żołądka.

  • Melon - przed podaniem usuń nasiona i skórkę. Melon jest źródłem cennych witamin i składników mineralnych. Zawiera też błonnik, który spożyty w zbyt dużych ilościach powoduje u psa biegunkę. Należy go podawać okazjonalnie.

  • Kokos - psy mogą spożywać kokos w postaci miąższu, mleczka i oleju kokosowego. Owoc ten wspiera walkę z bakteriami i wirusami, a także nieświeżym oddechem i chorobami skóry. Zbyt duża ilość kokosa ma efekt przeczyszczający, dlatego należy kontrolować jego ilość w diecie czworonoga.

Arbuz to zdrowa przekąska dla psa

Jak podawać psu owoce?


Zarówno warzywa jak i owoce powinniśmy starannie umyć pod bieżącą wodą przed podaniem ich psom. Pozbędziemy się w ten sposób brudu oraz pestycydów. Pamiętajmy o tym, żeby usuwać części niejadalne niektórych owoców, pozbywać się pestek czy nasion. Mogą one stwarzać ryzyko zadławienia się psa lub okazać się toksyczne dla jego organizmu. Umiar i zdrowy rozsądek są najważniejsze przy zdrowej diecie. Traktujmy owoce jako smakołyk, a nie zamiennik zbilansowanej diety. Obserwuj swojego psa, jeśli po podaniu owoców zauważysz oznaki alergii lub problemów trawiennych skonsultuj się z lekarzem weterynarii.


Których owoców nie powinien jeść pies?


Niektórych owoców mimo ich walorów odżywczych nie powinniśmy podawać naszym czworonogom z uwagi na zawartość toksycznych substancji dla psów lub elementów (pestki, nasiona, skórki), które mogą powodować problemy z trawieniem lub stanowić ryzyko zadławienia. Starajmy się też przestrzec innych domowników przed ich podawaniem psom, a także ograniczyć dostęp czworonogom do owoców np. w ogródku.

Poniżej przedstawiamy listę owoców, których należy unikać w diecie psa:

  • Winogrona i rodzynki - zawierają silnie toksyczną substancję, która może doprowadzić u psa do ostrej niewydolności nerek i bezmoczu.

  • Awokado - zawiera persin, który jest bardzo toksyczny dla psów i może wywołać śmiertelnie niebezpieczną biegunkę i wymioty.

  • Owoce cytrusowe (cytryny, limonki, grejpfruty) – mimo że miąższ tych owoców nie jest toksyczny dla psów, to jednak wysoka kwasowość może powodować zaburzenia trawienia.

  • Wiśnie i czereśnie - ich pestki zawierają toksyczny cyjanek, który spożyty w nadmiernej ilości może doprowadzić do poważnego zatrucia. Choć wydrylowane wiśnie i czereśnie nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia psa to należy ich unikać z uwagi na dużą ilość cukrów.

  • Granaty - organizm psa nie radzi sobie z zawartymi w nich przeciwutleniaczami. Owoce te zawierają również garbniki, antocyjany i kwas elagowy wywołujące ból brzucha i biegunki.

Awokado nie powinno gościć w diecie psa

Źródło:

https://www.akc.org/expert-advice/nutrition/fruits-vegetables-dogs-can-and-cant-eat/

bottom of page