top of page
Zdjęcie autoraRedakcja

Jak schłodzić psa w upalne dni?

Psy bardzo łatwo przegrzewają się zwłaszcza podczas upałów. Wysokie temperatury mogą zagrażać zdrowiu i życiu naszych czworonogów, dlatego niezwykle istotna jest nasza rola, aby pomóc psom przetrwać w czasie gdy z nieba leje się żar. Jakie są najprostsze sposoby radzenia sobie z upałami? Jak psy naturalnie próbują się schładzać?



Spis treści:


Dlaczego psy źle znoszą upały?


Psy nie lubią upałów głównie z powodu różnic w regulacji temperatury ciała w porównaniu do ludzi. Dlatego tak ważne jest odpowiedzialne podejście opiekunów czworonogów, aby pomóc im w trakcie intensywnych upałów przetrwać najcieplejsze części dnia i zapewnić odpowiedni komfort oraz bezpieczeństwo.


Inna budowa ciała psów


Psy mają ograniczone możliwości regulacji temperatury ciała w porównaniu do ludzi. Nie posiadają gruczołów potowych na całej powierzchni ciała, co uniemożliwia im skuteczną termoregulację poprzez pocenie się. W przeciwieństwie do nas, psy głównie oddychają, aby się ochłodzić.


Gęsta sierść nie pomaga w upał


Większość ras psów ma gęstą sierść, która może utrudniać odprowadzanie ciepła. W czasie upałów sierść może stać się izolacją, która zatrzymuje ciepło przy ciele, powodując przegrzanie.


Podatność psów na udar cieplny


Psy są bardziej podatne na udary cieplne niż ludzie. Ich organizmy nie są tak efektywne w odprowadzaniu ciepła, a temperatura ciała danego psa może szybko wzrosnąć, szczególnie w tropikalnych warunkach. Udary cieplne mogą być bardzo niebezpieczne, prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a w najbardziej ekstremalnych sytuacjach doprowadzić do śmierci czworonoga.



Delikatne poduszeczki łap


Poduszeczki łap psów są wrażliwe na gorące powierzchnie, takie jak rozgrzany asfalt czy piasek. Gdy pies chodzi po gorącym podłożu, może dojść do oparzeń na łapach.


Jak psy same chłodzą się w upał?


Psy oddychają przez język, a nie tylko przez nos, co pomaga im regulować temperaturę ciała. W czasie upału zauważysz, że pies oddycha mocniej, aby wzmocnić chłodzenie przez parowanie śliny z języka. Psy instynktownie szukają cienia, gdy jest gorąco. Przeszukiwanie dostępnych obszarów z cieniem pomaga im uniknąć bezpośredniego nasłonecznienia i utrzymać niższą temperaturę ciała.



Psy zwykle wybierają chłodniejsze powierzchnie do leżenia, takie jak podłogi z płytek lub zacienione trawy. Te miejsca zapewniają im chłód i pomagają obniżyć temperaturę ciała. Psy często liżą swoje łapy i futro w celu schłodzenia. Kiedy ślina paruje z ich skóry, pomaga to schłodzić ciało. Możesz zauważyć, że pies w upalne dni liże się częściej niż zwykle.


W gorące dni psy często zmniejszają swoją aktywność fizyczną. Mogą być mniej skłonne do biegania, zabawy i skakania, ponieważ ich organizm reaguje na wysoką temperaturę otoczenia.


Niektóre psy lubią zanurzać się w wodzie lub brodzić w basenie, jeziorze lub kałużach. To pomaga im ochłodzić ciało, a także schłodzić sierść.


Jak pomóc psom radzić sobie z upałami?


Upale dni mogą dać się we znaki nie tylko ludziom. Pamiętajmy o naszych psach, którym znacznie trudniej jest znosić upalne dni. Jeżeli nie posiadamy w domu czy mieszkaniu klimatyzacji możemy stosować się do kilku prostych porad, które wspomogą czworonogi w czasie wysokich temperatur.


Woda to podstawa


Zapewnij swojemu psu stały dostęp do świeżej wody. Upewnij się, że jego miska jest zawsze pełna i czysta. Możesz również rozważyć ustawienie kilku misek z wodą w różnych miejscach w domu lub ogrodzie.



Dostęp do cienia


Zadbaj o to, aby twój pies miał zawsze dostęp do cienia i schronienia przed słońcem. Zapewnij mu miejsce, gdzie może odpocząć w cieniu, na przykład pod drzewem, w altance lub na werandzie.


Nie zostawiaj psa w aucie


Nigdy nie zostawiaj swojego psa w zamkniętym samochodzie, nawet na krótki czas. Wysoka temperatura wewnątrz pojazdu może szybko się podnieść i zagrażać życiu psa. Więcej porad dotyczących przewożenia czworonogów samochodem znajdziesz w naszym poradniku.


Skróć długość spaceru


Unikaj długich spacerów w godzinach największego upału. Wybierz odpowiednie godziny na spacery, takie jak poranek lub późne popołudnie, kiedy temperatura jest niższa. Unikaj prowadzenia psa po gorącym asfalcie lub innym rozgrzanym podłożu. Może to prowadzić do oparzeń na poduszeczkach łap. Kontroluj temperaturę powierzchni, na której będzie stąpał twój pies.



Zapewnij psu chłodne powierzchnie


Upewnij się, że twój pies ma dostęp do chłodnych powierzchni do leżenia, takich jak na przykład podłoga z płytek. Możesz także rozważyć użycie specjalnych mat chłodzących dla psów. Maty te są zazwyczaj wykonane z materiałów, które mają zdolność do absorbowania i utrzymania chłodzenia przez dłuższy czas. W kontakcie z ciałem psa, mata chłodząca może pomóc obniżyć temperaturę jego ciała i zapobiegać przegrzewaniu się.


Chłodzące zabawki i miski


Zabawki wypełnione zimną wodą mogą zapewnić psu orzeźwienie i rozrywkę. Możesz także rozważyć zakup miski chłodzącej, która utrzymuje wodę dłużej w niższej temperaturze.


Kontroluj zachowanie Twojego psa


Obserwuj swojego psa podczas upałów i zwracaj uwagę na wszelkie oznaki przegrzania lub odwodnienia, takie jak nadmierne ślinienie się, szybkie oddychanie, ospałość lub niestabilność. Jeśli zauważysz takie objawy, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.




bottom of page